Stravovací režim

Španělský stravovací režim

Španělé mají odlišný stravovací režim ve srovnání s Čechy, který se liší nejen složením pokrmů, ale i časovým rozložením v průběhu dne. Pokud tedy nechcete jíst sami nebo s ostatními turisty, není od věci seřídit si žaludek podle španělských hodinek. Většina jídel probíhá později než ve střední Evropě.

Snídaně (desayuno)

Klasická česká snídaně s rohlíkem nebo chlebem namazaným máslem a marmeládou je ve Španělsku v podobě opečené místní bagety tostada. Ta se jí na nejrůznější způsoby, takže ten, kdo není na marmeládu a džemy, dá si čerstvé rajče, paštiku nebo šunku a místo másla olivový olej. Kdo ohrnuje nos nad topinkou, volí mezi sladkým pečivem (croissant, bizcocho, magdalena = španělské muffiny, donut), jogurtem nebo miskou müsli.

Pokud máte v neděli chuť zajít na snídani do kavárny, tak si nenechte ujít španělskou specialitu, kterou jsou tzv. churros. Jejich příprava je velmi podobná přípravě koblih. Základem je těsto z mouky, másla a cukru, které se zpracuje a na závěr smaží na dobře ohřátém tuku. Výsledkem však nejsou koblihy ve tvaru zploštělé koule, ale smaženice podélného válcovitého tvaru se žlábky, které Španělé s oblibou konzumují namočené do husté čokolády nebo kávy.

Hladovější si na snídani dovolí kousek španělské omelety (pincho de tortilla) nebo obloženou bagetu (bocadillo). K pití nesmí chybět káva připravovaná na nespočet způsobů a 100% pomerančový džus z čerstvě vymačkaných pomerančů.

Španěly u snídaně spíše než doma nachytáme v některém z místních barů, a to proto, že výdaje za snídani jsou ve srovnání s obědy či večeřemi minimální. Snídaně s kávou, pomerančovým džusem a kouskem pečiva ať už v podobě tostady nebo croissantu vás vyjde v průměru na 2,5 až 3 eura. Otevírací doba je zhruba od 8 hodin, někde i dříve či nepřetržitě přes celou noc.

Oběd (comida/almuerzo)

Španělé obědvají po 14. hodině, nejčastěji okolo 15. hodiny, kdy to rovnou spojí se sledováním odpoledních zpráv. Oběd se podává ve třech chodech. Prvním (primer plato) je polévka, salát nebo těstoviny či rýže. Druhým chodem (segundo plato) je většinou pokrm bohatý na bílkoviny, tj. maso či ryba doplněná salátem. Třetím chodem (postre) je pak ovoce, sladký dezert, zmrzlina či jogurt.

Místem konání oběda může být zase jeden z místních barů či restaurací, kde se obědy podávají v rozmezí mezi 13:00 a 15:30 nebo v poklidu domova bez časového omezení. V restauracích a barech můžou být výhodnou nabídkou denní menu (menú del día) skládající se ze tří volně kombinovatelných chodů a pití. Za menu většinou zaplatíte 8–12 eur podle typu stravovacího zařízení a jeho umístění.

Večeře (cena)

Španělé večeří okolo 21. hodiny. Večeře se strukturou hodně podobná obědu, ale věnuje se více pozornosti přípravě jídel, která nezatěžují trávení. Takže žádné tučné maso či smaženiny, a pokud ano, tak vždy s velkou porcí čerstvé zeleniny či ovoce. Španělé dávají přednost večeři v pohodlí domova, jednak je to doba, kdy se všichni sejdou u stolu u večerních zpráv, a jednak večeře v baru nebo v restauraci nenabízí většinou žádnou výhodnou cenovou nabídku. Večeře se ve stravovacích zařízeních podávají cca od 20 do 23 hodin, a to takovým způsobem, že si objednáváte různé pokrmy, jejichž porce sdílíte s vaším společníkem. Cena za večeři může být kolem 10 eur za osobu.